کد IMEI چیست و چرا مهم است؟

به احتمال زیاد عبارت ” IMEI” را تا به امروز شنیده اید. از این کد به عنوان شماره شناسنامه گوشی استفاده می شود. از آنجایی که تعداد گوشی های ساخته شده روز به روز بیشتر شده، و خطر مشکلات امنیتی هر دستگاهی را تهدید می کند، IMEI می تواند در مواقع اضطراری کمک کار شما باشد!

IMEI چیست؟ - آروند

IMEI در حقیقت مخفف عبارت “International Mobile Equipment Identity” یا همان «شناسه بین المللی تجهیزات موبایل» است. IMEI یک کد ۱۴ رقمیست و برای دیوایس شما، منحصر به فرد است. البته اگر متوجه شدید که IMEI دستگاه شما ۱۵ رقم است تعجب نکنید! این بدان دلیل است که رقم آخر کد IMEI یک گزینه امنیتی برای جلوگیری از جعل این کد است. حتما با مراجعه به تعمیرگاه های موبایل، متوجه شده اید که این کد را یادداشت می کنند، یا در برگه گارانتی می نویسند. پلیس هم به جهت ردیابی گوشی های مفقودی از این کد استفاده می کند. پس IMEI دستگاه شما منحصر به فرد است و فقط برای شماست!

ذکر این نکته ضروریست که کد IMEI هیچ ارتباطی به سیم کارت، اپراتور و سیستم عامل گوشی شما نداشته و منحصرا مرتبط با دستگاه است.

چگونه کد IMEI آیفون خود را پیدا کنیم؟

روش اول: به جعبه گوشی خود مراجعه کنید. عبارت IMEI یا IMEID را پیدا کنید.

روش دوم: کد *#۰۶# (از راست به چپ) را شماره گیری کنید. بدین وسیله می توانید به IMEI دسترسی پیدا کنید.

روش سوم: مسیر زیر را طی کنید:
Settings > General > About > IMEI

ملاحظات امنیتی

گروه تحقیقاتی موبایل Cheetah در وبلاگ خود ادعا کردند که مجرمان سایبری می توانند با دسترسی به کد ۱۵ رقمی IMEI، اطلاعات شخصی صاحب دستگاه را به دست آورند. البته بعدها مشخص شد که این مورد فقط مربوط به کاربران برنامه Truecaller است. اما باید اذعان داشت که کد ۱۵ رقمی IMEI دستگاه خود را نباید در دسترس دیگران قرار دهید.

اگر این کد ۱۵ رقمی، برای شما مفید واقع شده یا از آن استفاده بهینه ای داشتید، با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه