ثبت اینترنتی گوشی های مسافری در سامانه گمرک

سامانه اینترنتی طرح رجیستری - آروند

با اجرایی شدن طرح رجیستری، یکی از سوالاتی که همواره ذهن کاربران را درگیر می کرد، این بود که اگر فردی از خارج کشور یک گوشی موبایل آکبند را با خود وارد کشور کند، چه سرنوشتی با طرح رجیستری خواهد داشت؟

مجریان طرح رجیستری، در پاسخ به این سوال اعلام کردند که مسافران در هنگام ورود به کشور می توانند “یک گوشی موبایل آکبند” همراه خود داشته باشند. این افراد موظف هستند تا در هنگام ورود به کشور، به گمرک محل ورود مراجعه کرده و با انجام مراحل قانونی، گوشی مذکور را در طرح رجیستری و سامانه همتا ثبت کنند.

اما به تازگی خبرهای جدیدی در این حوزه منتشر شده. مسافران در صورتی که به هردلیلی در هنگام ورود به کشور، به گمرک محل ورود مراجعه نکرده باشند از این پس می توانند با مراجعه به سامانه http://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister?0 گوشی موبایل آکبندی که از خارج کشور تهیه کرده اند را در سامانه رجیستری ثبت کنند. نکته مهم اینجاست که مسافران فقط تا ۳۰ روز پس از ورود به کشور مهلت دارند تا به این سامانه مراجعه کنند. افرادی که از طریق این سامانه اقدام به پرداخت حقوق گمرکی و ثبت تلفن همراه خود می‌کنند، لازم است کد پیگیری و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت تلفن همراه، نزد خود نگه دارند.

حمیدرضا دهقانی‌نیا، مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز هشدار داده که این سامانه فقط مختص به مسافران خارجیست و راه‌اندازی این سامانه به معنی امکان ثبت کردن قانونی گوشی‌های قاچاق و غیر قانونی نخواهد بود و قاچاقچیان امیدوار به دور زدن قانون از این مسیر نباشند.

همچنین کمیته اجرای طرح رجیستری یادآوری کرده که انتقال اطلاعات از سامانه گمرک به سامانه همتا ممکن است اندکی زمان‌بر باشد و تلفن همراه به‌محض پرداخت حقوق گمرکی، در سامانه همتا ثبت نخواهد شد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نوشته های مرتبط

اگر به تازگی یکی از محصولات سیم کارت خور خانواده اپل را خریداری کرده اید، خواندن این مطلب برای شما ضروریست. در این مقاله قصد داریم نحوه ثبت آیفون در سامانه همتا را آموزش دهیم. ذکر...

چندیست که در کشورمان، طرح رجیستری موبایل رسما اجرایی شده است. در فاز ابتدایی رجیستری که هم اکنون در آن قرار داریم، مدل های خاصی از برند های مختلف شامل طرح رجیستری می شوند. برای...

سال هاست که برند آمریکایی اپل، توانسته کاربران زیادی را در زمینه تکنولوژی به خود جذب کند. این کمپانی که سابقه درخشانی در تولید گجت های تکنولوژی دارد، در میان کاربران ایرانی هم مورد توجه...