تحلیل آروند: چرا اپل آیفون ۱۰ را “انقلابی” می داند؟

آیفون انقلابی - آروند

خبر انتشار یک آیفون متفاوت پیش از معرفی رسمی آن از سوی اپل، ماه ها در رسانه ها مطرح می شد. کارشناسان علت معرفی این آیفون را تولد ده سالگی خانواده آیفون می دانستند. با نزدیک شدن به رویداد معرفی اپل این شایعات بیشتر و بیشتر شدند و رنگ و بوی واقعیت به خود گرفتند.

اپل در آخرین رویداد خود، از سه عضو جدید خانواده آیفون رونمایی کرد. دو آیفون همان روند و ترتیب قبلی این خانواده را طی می کنند و آیفون ۸ و ۸پلاس نامیده می شوند. اما آیفون سوم نام متفاوتی به خود گرفته و “X” نام دارد.
تغییر سیستم نامگذاری آیفون های جدید و حذف حرف S از نام آیفون ها اولین تغییریست که به چشم می خورد. آیفون ۸ از لحاظ طراحی، کیفیت دوربین و پردازنده تغییراتی را به خود دیده است. اما داستان آیفون X متفاوت است.

اپل در جریان مراسم خود، آیفون سوم را ۱۰ نامید. گرچه بر تمامی اسلایدهای نمایش داده شده عبارت iPhoneX نوشته شده بود، اما این آیفون، ۱۰ خوانده می شد. علت آن هم به حروف یونانی و معادل عددی آنها باز می گردد.

اما اپل چرا این آیفون را انقلابی می داند؟ قرار است تا در این مقاله، به بررسی این موضوع بپردازیم.

با بررسی آیفون ۱۰، شاید به سختی بتوان یک ویژگی یا امتیاز انقلابی را در آن پیدا کرد. گرچه امکاناتی مانند Animoji و یا FaceID بسیار مهم به نظر می رسند، اما آیا تمام صفت انقلابی بودن این آیفون به همین ویژگی ها بر میگردد؟

به نظر می رسد که اپل تعریف متفاوتی از کلمه “انقلابی” دارد. گرچه عوام و کاربران کلمه انقلابی را شایسته آیفونی می دانند که ویژگی های کاملا متمایز و جدیدی داشته باشد. پس “انقلابی” چیست؟

آنطور که از رفتار های اپل می توان فهمید، به نظر می رسد که از دید طراحان اپل، واژه ی “انقلابی” ارتباطی با ویژگی های متمایز ندارد. در حقیقت اپل معتقد است که انقلابی بودن می تواند صفتی برای یک محصول بلوغ یافته باشد. و آیفون ۱۰ بدین جهت انقلابی نامیده می شود که ویژگی های به کار رفته در آن “به بلوغ” رسیده اند.

آیفون انقلابی - آروند

حتما می دانید که مدت هاست اپل هیچ ارتباطی با شارژ بی سیم برقرار نکرده است. و برای اولین بار آن را در آیفون های ۲۰۱۷ خود به کار برده. استفاده از صفحه نمایش OLED نیز موضوع دیگریست که اپل برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ از آن بهره می برد! این رفتار ها بیشتر نشان می دهند که صرفا “اولین بودن” در استفاده از یک ویژگی برای اپل اهمیتی ندارد. بلکه این کمپانی بزرگ زمانی از یک تکنولوژی استفاده می کند که آن مورد به بلوغ کافی رسیده باشد و برای همگان جذاب باشد.

اجازه دهید تا با همه این ها نگاهی به ویژگی FaceID و Animoji بی اندازیم:

FaceID و Animoji:

به لطف سنسور های به کار رفته در آیفون ۱۰، قابلیت تشخیص چهره به آیفون آمده است. این قابلیت به صورت سه بعدی عمل می کند و نسبت به نمونه های موجود در رقبا، پیشرفته تر است. بنابراین با توجه به صحبت های فوق، می توان گفت اپل از قابلیت تشخیص چهره “بلوغ یافته” استفاده کرده است. البته پیشرفته بودن FaceID و تغییرات طراحی آیفون ۱۰، باعث شده تا دیگر چیزی به نام حسگر اثر انگشت وجود نداشته باشد. و FaceID به تنهایی وظیفه تامین امنیت آیفون ۱۰ را برعهده گرفته است. برنامه هایی که پیشتر با حسگر اثر انگشت کار می کردند نیز به صورت خودکار با FaceID هماهنگ شدند.

آیفون انقلابی - آروند

انیموجی قابلیت دیگریست که بخش زیادی از قسمت معرفی آیفون ۱۰ را به خود اختصاص داد. در آیفون ۱۰، با تشخیص دقیق چهره کاربر، می توان حالت ایموجی ها را با چهره مطابقت داد و ارسال کرد. حتی این قابلیت وجود دارد که از حرکات ایموجی ها که با حرکات صورت کاربر تطابق یافته، یک فایل گیف تهیه و ارسال کرد! این قابلیت به نظر بسیار جذاب است، و وجود سنسور های تشخیص چهره پیشرفته در آیفون ۱۰ را خبر می دهد.

اموجی هوشمند آیفون animoji

اجازه دهید تا در پایان، آیفون ۱۰ را یک آیفون انقلابی بدانیم. اما انقلابی از آن جهت که ویژگی های به کار رفته در این آیفون گرچه متمایز با رقبا نیست، اما پیشرفته تر است. و پس از تاخیر کمپانی اپل در استفاده از تکنولوژی های جدید در آیفون، حالا شاهد حضور این موارد در حالی هستیم که به بلوغ کافی رسیده اند و پیشرفت های لازم را داشته اند. بنابراین آیفون ۱۰ یک آیفون انقلابیست که تمامی ویژگی های آن، امتحان خود را به خوبی پس داده اند.

شما هم نظرتان را با ما در میان بگذارید. آیا آیفون ۱۰ از نظر شما یک آیفون انقلابی است؟

3 Comments
 • میثم
  Posted at ۱۹:۲۹h, ۱۴ آبان پاسخ دادن

  واقعا ممنون

  • حسین وجدانی
   Posted at ۱۴:۵۱h, ۲۲ آبان پاسخ دادن

   سپاسگزاریم که مطالب ما را می خوانید

 • صادق قدری
  Posted at ۲۳:۲۴h, ۲۳ آبان پاسخ دادن

  کلمه انقلاب چنانچه از ریشه کلمه ای آن ترجمه شود به معنی تغییرات عمده و جدید است. بنابراین موافق نیستم آیفون ۱۰ را انقلابی بنامیم. بهتر است بگوییم یک محصول سوپرلوکس است.

ارسال دیدگاه

نوشته های مرتبط

شب گذشته (۲۱ شهریور ۹۶) و طی مراسمی در اپل پارک، کمپانی اپل از جدیدترین محصولات ۲۰۱۷ خود رونمایی کرد. این مراسم که در تالار استیو جابز برگزار شد، با یاد جابز، بنیانگذار فقید اپل آغاز...

 برنامه پوشش زنده خبری کنفرانس اپل ۲۰۱۷ در کانال تلگرام آروندتِک ✅ اطلاعیه: تیم روابط عمومی آروند، مطابق روال گذشته، به منظور پوشش کامل مراسم پیش روی کمپانی اپل برنامه ای ویژه را در نظر گرفته است. 🔹 از...

در ادامه بخش اول معرفی اپل واچ ۳ به بررسی موارد زیر می پردازیم برنامه ها و نرم افزار   در  بخش نرم افزاری تفاوتی بین اپل واچ جدید و قبل مشاهده نمی شود و به نوعی دو...