PS4 Pro در برابر XBOX ONE X، نبرد ابر قدرتها

مقایسه PS4 Pro - Xbox One X - آروند

در حال حاضر دو کنسول گیمینگ PS4 Pro و XBOX ONE X قدرتمندترین محصولات شرکت سونی و مایکروسافت محسوب می شوند که قادرند بازیها را باکیفیت ۴K اجرا کنند. این دو کنسول برخلاف نسل پیشین عملکرد گرافیکی بالاتری داشته و می توانند بازیها را با جزئیات بهتری اجرا کنند.

هر دو مدل از تمامی بازیهای کنسول PS4 و XBOX ONE پشتیبانی کرده و بازیهای آنها جداگانه به شکل فیزیکی عرضه نمی شوند بلکه افراد می توانند از نسخه فیزیکی PS4  یا XBOX ONE بهره گیرند. هر دو دستگاه هنگامی که معرفی شدند، دو شرکت مایکروسافت و سونی وعده دادند که می توانند تمامی بازیها را باکیفیت گرافیکی ۴K اجرا کنند.

با آن که کنسول ها قدرت نسبتا یکسانی دارند اما محصول شرکت مایکروسافت با قیمت بیشتری به فروشی می رسد و این در حالی بوده که PS4 Pro مقرون به صرفه تر محسوب می شود. به هر حال ما در این مطلب قصد داریم شما را با مقایسه دو محصول آشنا سازیم:

PS4 Pro در برابر XBOX ONE X- قیمت و تاریخ عرضه

PS4 Pro در نوامبر سال ۲۰۱۶ با قیمت ۳۴۹ دلار عرضه شد و مشخصات سخت افزاری ارزشمندی توسط سونی برای آن در نظر گرفته شد. در سوی دیگر XBOX ONE X با قیمت ۴۹۹ دلار در ۷ نوامبر روانه بازار خواهد شد. حقیقتا اختلاف قیمت بین دو کنسول بسیار است اما علت چنین افزایش قیمتی سخت افزار بسیار قدرتمند XBOX ONE X می باشد.

PS4 Pro در برابر XBOX ONE X- پردازنده

XBOX ONE X: هشت هسته ای با فرکانس ۲٫۳ گیگاهرتزی

PS4 Pro: هشت هسته ای با فرکانس ۲٫۱۳ گیگاهرتزی

پردازنده کنسول XBOX ONE X قدرتمندتر از PS4 Pro بوده زیرا اگرچه شامل هشت هسته پردازشی می شود اما فرکانس بالاتر ۲٫۳ گیگاهرتزی داشته که در عملکرد بهتر نقش موثری دارد. در سوی دیگر PS4 Pro شاید همانند کنسول مایکروسافت پردازنده هشت هسته ای داشته اما این چیپ تنها فرکانسی ۲٫۱۳ گیگاهرتزی داشته و در مقایسه با محصول مایکروسافت عملکرد نسبتا ضعیف تری دارد.

البته نباید فراموش کرد XBOX ONE X در سال جاری معرفی و عرضه می شود اما PS4 Pro سال گذشته معرفی شد و سونی آن را زودتر از موعد روانه بازار کرد.

مقایسه PS4 - Xbox One X - آروند

PS4 Pro در برابر XBOX ONE X- گرافیک

XBOX ONE X: شش ترافلاپس، پهنای باند ۳۲۶ گیگابیت برثانیه، حافظه ۱۲ گیگابایتی GDDR5

PS4 Pro: چهار ترافلاپس، پهنای باند ۲۱۶ گیگابیت برثانیه، حافظه ۸ گیگابایتی GDDR5

 

همانطور که مشاهده می شود قدرت گرافیکی کنسول XBOX ONE X مایکروسافت بیش از سونی بوده و همین امر موجب می شود تا اجرای بازی با کیفیت ۴K به شکل راحتی صورت گیرد. اگر گزارش های قبل را دنبال کرده باشید، برخی از گیمرها گزارش دادند که PS4 Pro قادر نیست تمامی عناوین را با کیفیت ۴K اجرا کند که به نظر علت عمده آن چنین اختلاف سخت افزاری مورد اشاره است.

با وجود پهنای باند بیشتر، حافظه بالاتر و توان پردازشی قابل توجه باید انتظار داشت تا XBOX ONE X یک کنسول کامل و قدرتمندتری به شمار رود. مایکروسافت مدت زمانی بیشتری را صرف توسعه این کنسول کرد، بنابراین انتظار می رفت قدرت بالایی نیز توسط ردموندی ها در نظر گرفته شود.

به گفته سونی PS4 Pro با حافظه ۸ گیگابایتی GDDR5 و یک گیگابایت اضافی برای مدیریت فرآیندهای پس زمینه، عملکرد خوبی دارد. در سوی دیگر XBOX ONE X به حافظه کامل ۱۲ گیگابایتی GDDR5X مجهز شده  تا تجربه بهتری از بازی را به مخاطب و بازیکنان ارائه دهد. البته مشخص نشد XBOX ONE X برای پردازنده و تراشه گرافیکی چه میزان حافظه را به کار می گیرد اما با وجود چنین حافظه نباید انتظار کندی در عملکرد و ضعف در اجرای عناوین با کیفیت ۴K را داشت.

چگونه چنین سخت افزاری بازی ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟

شرکت هایی چون مایکروسافت  و سونی پیش از توسعه کنسولی چون PS4 Pro و XBOX ONE X طرح هایی را ایجاد می کنند تا براساس آن کنسول را توسعه دهند. آنها با آزمایش های مختلفی و پس از چندین تست موفق می شوند تا کنسول را به اجرای بازیها با کیفیت ۴K درآورند. چنین کیفیتی تاکنون در هیچ کنسولی مشاهده نشد و گردآوری یک سخت افزار مناسب و ایده آل می تواند چنین قدرتی را برای فراهم آورد.

PS4 Pro می تواند بازیها را با کیفیت ۴K/60fps اجرا کند اما برخی عناوین با فریم ریت ۳۰fps اجرا می شوند. همچنین گاهی اوقات بازیها با کیفیتی کمتر از ۴K اجرا می شود. اما به طور کلی با سخت افزار به کار گرفته شده، محصول سونی عملکرد قابل قبولی داشته و می تواند انتظارات را برآورده سازد.

در مقابل XBOX ONE X از حافظه ۱۲ گیگابایتی GDDR5 کامل مجهز است که قدرت بالایی را برای این کنسول جدید فراهم می آورد. همچنین تراشه گرافیکی و پردازنده کنسول جدید مایکروسافت از پردازش سریعی برخوردار بوده که در هر کنسولی نمی توان شاهد بود. البته گاهی XBOX ONE X برخی بازیها را با کیفیت Full HD یا Ultra HD اجرا می کند که کیفیت کمتری نسبت به ۴K محسوب می شود. مایکروسافت تمام تلاش خود را کرده تا کنسول بازی جدید بتواند عمده بازیها را با کیفیت ۴K اجرا کند اما پردازش گرافیکی برخی عناوین به دلیل جزئیات بیشتر کمی خلل در عملکرد محصول مایکروسافت به وجود آورده و مانع از اجرا در کیفیت ۴K می شود. البته این موضوع شامل PS4 Pro سونی نیز می شود و برخی عناوین را با کیفیت ۱۰۸۰ پیکسلی اجرا می کند.

PS4 Pro در برابر XBOX ONE X- بازیها و محتواها

به گفته مایکروسافت قابلیت Xbox One backwards برای کنسول XBOX ONE X نیز دردسترس بوده و هنگامی که این کنسول عرضه می شود، کاربران می توانند از بازیهای قبلی برای اجرا در کنسول XBOX ONE X بهره گیرند و این ویژگی را پیشتر در XBOX ONE نیز شاهد بودیم. این سرویس بیش از ۳۰۰ بازی مختلف را دربرمی گیرد که بیشتر آنها عناوین نوستالوژی را شامل شده و تجربه لذت بخشی را در کنسول جدید به ارمغان می آورد. متاسفانه کنسول XBOX ONE X انحصاری جداگانه ای نسبت به XBOX ONE نداشته و مایکروسافت تمامی بازیها را برای این کنسول نیز منتشر می کند.

به گفته مایکروسافت Xbox One X از فناوری صوتی Dolby Atmos پشتیبانی می کند که کیفیت صدا بالایی را به ارمغان می آورد. در سوی دیگر PS4 Pro تنها به پشتیبانی از HD Blu-ray می پردازد و هیچ خبری از پشتیبانی Dolby Atmos وجود ندارد. البته هر دو مدل از HDR 10 پشتیبانی به عمل می آورد.

PS4 Pro در برابر XBOX ONE X-نتیجه گیری

شرکت سونی از زمان عرضه کنسول میان نسلی PS4 Pro بروزرسانی های متعددی را برای بهبود عملکرد آن منتشر کرده که نتایج مثبتی به دنبال داشته است. از جمله باید به حالت Boost Mode اشاره کرد که عملکرد کنسول را افزایش می دهد. پیشتر سونی بروزرسانی ۴٫۵۰ کنسول PS4 را معرفی کرد که بهبود عملکردی را برای این کنسول به دنبال خواهد داشت. اگرچه PS4 نمی تواند بازیها را باکیفیت ۴K اجرا کند اما بروزرسان جدید ۴۰ درصد موجب بهبود عملکرد می شود.

Xbox One X موجب نزدیک شدن مایکروسافت به برنامه های بزرگ خود است و انتظار می رود در آینده شاهد معرفی آی پی های جدیدی برای این کنسول باشیم. با این حال Xbox One X با قیمت ۴۹۹ دلار عرضه می شود که نسبت به PS4 Pro قیمت بیشتری داشته زیرا کنسول سونی تنها با قیمت ۳۹۹ دلار در بازار به فروش می رسد. بنابراین باید نتیجه گرفت هر یک از این کنسول ها ویژگی های خاص خود را داشته و افراد می توانند با توجه به نظر و تمایل خود یکی از آنها را خریداری کنند.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه