ICCID چیست و چه اهمیتی دارد؟

هنگام خریدن یک دستگاه آیفون، یکی از سوالاتی که ذهن کاربران را به خود مشغول می کند کد ICCID است. در این مقاله تصمیم داریم تا بررسی کنیم کد ICCID چیست و چه کاربردی دارد؟ پس با ما همراه باشید.

ICCID - آروند

برخلاف کد IMEI که پیش‌تر آن را بررسی کردیم، کد ICCID هیچ ارتباطی با دستگاه آیفون شما ندارد. بلکه این کد ارتباط مسقیمی با سیم کارت درون جعبه آیفون دارد.

این کد ممکن است در پشت جعبه آیفون حک شده باشد. و یا می توانید این کد ۱۹ یا ۲۰ رقمی را از این مسیر پیدا کنید:

Setting –> General –> About

برای آنکه با مفهوم ICCID به درستی آشنا شوید لازم است تا مواردی در مورد بازار آمریکا را اشاره کنیم.

شرکت اپل برای عرضه آیفون های خود که با سیم کارت ارائه می شوند، با چهار اپراتور معروف آمریکایی همکاری می کند. Verizon, Sprint, AT&T, T-Mobile

روند کاری بدین صورت است که چهار اپراتور فوق، تعداد زیادی از آیفون های اپل را به صورت لاک دریافت می کنند. سپس این اپراتور ها سیمکارت خود را در جعبه گوشی قرار می دهند. حالا این آیفون ها تنها با سیم کارتی که در داخل آیفون هستند کار می کنند. معمولا این آیفون ها بر روی جعبه خود، کد ICCID را دارند.

اما موضوع دیگری نیز هست. این اپراتور ها معمولا با کسب اجازه از کمپانی اپل، تعدادی از آیفون های خود را آنلاک می کنند. بدین معنا که دیگر آیفون های مورد نظر محدودیتی در استفاده از سیم کارت های یک اپراتور خاص را ندارند. در اینجا بدون آنکه جعبه گوشی باز شود، اپراتور مربوطه با ارسال کد IMEI به کمپانی اپل، دستگاه را آنلاک می کند. مهم است بدانید که در این فرآیند جعبه گوشی باز نمی شود و همچنان سوزنی برای بازکردن شیار سیم کارت در لوازم جعبه وجود ندارد. و همچنین سیم کارت اپراتور مورد نظر همچنان در شیار سیم کارت وجود دارد. این آیفون ها در کنار داشتن ICCID، آنلاک نیز هستند!

ICCID - آروند

در کنار همه اینها، کمپانی اپل از ابتدا یک سری از آیفون های خود را به صورت آنلاک عرضه می کند. اما سوال اینجاست که چه تفاوتی بین آیفون های آنلاک و آیفون های دارای ICCID آنلاک وجود دارد؟

پاسخ روشن است! هیچ تفاوتی وجود ندارد. در آیفون های دارای ICCID آنلاک، یک سیم کارت از ابتدا در شیار مربوطه قرار گرفته و سوزن بازکردن شیار سیم کارت در جعبه وجود ندارد. اما در آیفون های آنلاک اپل، سوزن باز کردن شیار وجود دارد و خبری از سیم کارت نیست. ذکر این نکته ضروری است که آیفون های دارای ICCID آنلاک بدون مشکل در کشور ما با اپراتورهای کشورمان کار می کنند.

در پایان همانطور که احتمالا فهمیده اید، حضور یا عدم حضور سوزن باز کردن شیار سیم کارت ارتباطی با دسته دوم بودن آیفون مورد نظر ندارد.

برچسب ها:
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نوشته های مرتبط

موسسه تحقیقاتی InterBrand هر ساله با ارزش ترین برند های جهان را اعلام می کند و در تازه ترین گزارش خود، لیستی از بهترین برندهای دنیا را منتشر کرده است. InterBrand معمولا ارزش کلی کمپانی ها...

در ادامه بخش اول معرفی اپل واچ ۳ به بررسی موارد زیر می پردازیم برنامه ها و نرم افزار   در  بخش نرم افزاری تفاوتی بین اپل واچ جدید و قبل مشاهده نمی شود و به نوعی دو...

کمپانی اپل، در مراسم WWDC2017 از جدیدترین نسخه iOS رونمایی کرد. گرچه می توان iOS11 را تغییری مهم برای آیپد و کارایی آن دانست، اما تغییرات و بهبودهای آن در آیفون نیز بسیار مورد توجه...